عوارض شهرداری اسنپ از جیب مسافر می   رود؟

کمیسیون اسنپ در حالی در استان‌های مختلف متفاوت است که این شرکت تاکسی اینترنتی تاکید دارد که عوارض شهرداری را از مسافر دریافت می‌کند نه رانندگان؛ موضوعی که برخی کاربران راننده این مجموعه با آن مخالف هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلم برنا، کمیسیون اسنپ در حالی در استان‌های مختلف متفاوت است که این شرکت تاکسی اینترنتی تاکید دارد که عوارض شهرداری را از مسافر دریافت می‌کند نه رانندگان؛ موضوعی که برخی کاربران راننده این مجموعه با آن مخالف هستند.

چندی پیش موضوع اعتراض رانندگان اسنپ و تپسی به کمیسیون ۲۰ درصدی خبرساز شد. اسنپ در همان زمان اعلام کرد چنین اتفاقی رخ نداده است و این مجموعه ۱۵ درصد از مبلغ کرایه‌ها را کسر می‌کند.

این شرکت در صفحه «باشگاه رانندگان اسنپ»، نیز توضیحاتی را در مورد کمیسیون‌ها درج کرده است. برای مثال اینکه سفرهایی انجام شده در محدوده‌ طرح ترافیک، معاف از پرداخت کمیسیون هستند.

رانندگان: کمیسیون‌ها بالاست
با وجود این، برخی از رانندگان، اعتراضاتی در مورد مبلغ کمیسیون شرکت‌های تاکسی اینترنتی دارند. کاربری در توئیتر نوشته است: «پنج ساعت خیابون متر می‌کنی، ترافیک … آفتاب، آخرش کلا ۱۶۰ تومن دستت رو می‌گیره که ۲۵ تومن هم کمیسیون شرکت‌هاست. بعد یه عده میان میگن؛ اسنپ گرون شده، راننده فلان، تپسی گرون شده راننده فلان.»

گروهی از مخاطبان سایت تجارت‌نیوز نیز در کامنت‌های خود نسبت به درصد کمیسیون این شرکت‌ها به ویژه اسنپ معترض هستند. برخی ۱۵ درصد را قبول دارند اما رقم آن را بالا می‌دانند و گروهی از اساس معتقدند درصد کمیسیونی که اسنپ از آنها دریافت می‌کنند بیشتر از این میزان است.

«روزانه ۱۰ میلیارد درآمد اسنپ هست، بازعوارض شهرداری از راننده کم می‌شه. کمیسیون ۱۵ درصد و قیمت‌ها هم که افتضاحه. قم همش شده ۵ تومن و۶ تومن.همه مجبورن کارمی‌کنن.»

«شما کمیسیون رو کمتر کن وام پیش‌کش، می‌گید اشتغال‌زایی کردید، برای ما یا برای خودتون؟ گرما، اصطحلاک، خرج ماشین، لاستیک بیمه و جریمه برای راننده بدبخت هست، ۱۵ درصد کمیسیون برای اینا. خودتون حساب کنید.»

کمیسیون ۱۶٫۵ درصدی!
از بین گروهی که مبلغ کمیسیون را بیشتر از ۱۵ درصد می‌دانند، گروهی به ۱٫۵ درصد عوارض شهرداری اشاره می‌کنند.

«سلام ازوام که خبری نیست. ما هم مثل ۹۰ درصد ملت ایران، فقط حرف‌های قشنگ می‌شنویم، عملکرد صفر…و کمیسیون اسنپ ۱۶٫۵ درصد هست نه ۱۵درصد.»

«۱۵ درصد کمیسیون به‌علاوه ۱.۵ درصد حق شهرداری که می‌شود ۱۶.۵ درصد. واقعا روی چه حساب و کتابی باید ۱۶.۵ درصد از راننده کم شود؟»

کمیسیون ۲۰ درصدی در برخی شهرستان‌ها
برخی از رانندگان اسنپ به ویژه آنها که در شهرستان‌ها فعالیت می‌کنند، از کمیسیون ۲۰ درصدی و حتی بالاتر اسنپ گلایه دارند.

«چرا فقط به تهران و رانندگان گرامی تهران می‌پردازید؟ شهرستان‌ها چی؟! ۲۱٫۵ درصد کمیسیون با پایین‌ترین نرخ ممکن… ساری واقعا وضعیت اسنپش خوب نیست. با اینکه مرکز استان است.»

«الان کمیسیون در مشهد ۱۸ درصد است، با این کرایه‌های بی‌خود! من که با ۱۸۸۰ کار می‌کنم خیلی خوب و به سرفه است. ۵ تا تاسرویس ۱۸۸۰اندازه ۱۲ تا سرویس اسنپ ارزش داره. اگه بخواین می‌تونم عکس سفرهای ۱۸۸۰ را بفرستم. ۱۰۰هزار تومن کار می‌کنم نهایت کمیسیونش می‌شه ۸۰۰۰ تومن. اسنپ و تپسی فقط موقع برگشت به خانه به درد می‌خورن که خالی برنگردیم.»

«گرگان ۲۰ درصده کمیسیون، هیچکی هم به داد ما نمی‌رسه، نه بیمه‌ای، نه آینده‌ای.»

«کمیسیون اسنپ۲۰ درصد شده که با وجود این همه افزایش هزینه‌های ماشین، حتی در برخی مواقع بیشترهم می‌گیرند.»

«واقعا من از مقدار کرایه‌ای که اسنپ می‌زنه متعجبم. مسیری که حداقل چهار لیتر بنزین مصرف می‌شه برای پژو که فقط پول بنزینش می‌شه دوازده هزار تومان، مقدار کرایه رو می‌زنه چهارده هزار تومان. اونوقت از این چهارده هزار تومان، ۲۰ درصد رو کمیسیون می‌گیره. یعنی راننده فقط پول بنزین رو باید از جیب بده. بماند سایر هزینه‌ها. الان دو هفته هست تو اسنپ ثبت‌نام کردم. ولی وقتی کرایه‌ها و هزینه‌ها رو در نظر می‌گیرم، میبینم واقعا جز ضرر چیز دیگه‌ای نیست. تعجبم از رانندگانی که دارن تو اسنپ کار می‌کنن. واقعا چیزی هم براشون می‌مونه؟»

اسنپ: عوارض شهرداری از مسافر گرفته می‌شود

مدیر تجاری اسنپ در این مورد توضیح داد: طی یک سال گذشته، کمیسیون‌های دریافتی از کاربران راننده اسنپ در هیچ شهری تغییر نداشته است. هم اکنون کمیسیون دریافتی اسنپ از کاربران راننده در هشت استان تهران، البرز، اصفهان، فارس، خراسان رضوی، قم، خوزستان و آذربایجان شرقی، ۱۵ درصد و در بقیه مناطق کشور ۲۰ درصد است.

فرید شهابی افزود: رقم کمیسیون از ابتدای فعالیت اسنپ در هشت استان مذکور ۱۳ درصد بود و اردیبهشت سال ۹۸، به منظور همسان‌ سازی با دیگر تاکسی‌های اینترنتی، به ۱۵ درصد تغییر یافت. بنابراین کسر هرگونه مبلغ دیگری به عنوان کمیسیون صحت ندارد.

وی در رابطه با دریافت عوارض ۱.۵ درصدی شهرداری از کاربران راننده توضیح داد: طبق دستورالعمل نظارتی تاکسی‌های اینترنتی، این رقم به هزینه سفر اضافه و مستقیم به شهرداری پرداخت می‌شود. در واقع فرایند محاسبه این صورت است که اسنپ ابتدا هزینه سفر را، بدون ۱.۵ درصد عوارض شهرداری مشخص می‌کند و میزان کمیسیون اسنپ بر مبنای آن مبلغ محاسبه می‌شود. سپس به هزینه کلی سفر ۱.۵ درصد عوارض شهرداری اضافه می‌شود که این مبلغ اعلامی به مسافر است.

مدیر تجاری اسنپ گفت: در واقع حق کمیسیونی که کاربر راننده از هزینه سفر پرداخت می‌کند، بدون محاسبه ۱.۵ درصد عوارض شهرداری است.منبع: تجارت نیوز